serwis dla niewidomych i słabowidzących

Menu główne

laudio.pl otrzymał rekomendacje od Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

2012-02-08

Rekomendacja dla portalu „laudio.pl” wykorzystującego technologię syntezy mowy do prezentacji ulotek farmaceutycznych.

​Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach rekomenduje wykonany przez firmę Laudio.pl portal jako odpowiednie rozwiązanie dla osób niewidomych i słabowidzących.

Równocześnie Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach zastrzega, że wspiera inicjatywy i narzędzia służące dobru osób niewidomych ale nie rekomenduje treści zawartych w ulotkach farmaceutycznych.

Formuła prezentowania treści na portalu posiada szereg zalet, które w znacznym stopniu ułatwiają życie codzienne osób niewidomych i słabowidzących.

Tempo nagrania jest dostosowane indywidualnie do każdego użytkownika poprzez wybór prędkości (wolno, średnio, szybko) ma on możliwość regulacji tempa w trakcie trwania nagrania. Nagranie w znacznym stopniu symuluje głos ludzki przez co jest „przyjemniejszy dla ucha”, oraz lepiej tolerowany. Poszczególne wyrazy oraz całe zdania są zrozumiałe przez odbiorcę. Dotyczy to zarówno polskich jak i obcych wyrazów. Możliwa jest zmiana wielkości czcionki wyświetlanego tekstu oraz regulacja kontrastu (czarne litery na białym tle lub białe litery na czarnym tle). Osoby z dysfunkcją wzroku mogą dopasowywać tekst do indywidualnych potrzeb, przez co wzrok nie jest wystawiony na zbędny wysiłek. Istnieje także możliwość zaprezentowania ulotek osobom, które nie posługują się komputerem. Dostępne są one w formie papierowej (w formie wydruku).

​Zastosowanie syntezatora mowy połączone z każdorazową korektą dokonywaną przez redaktorów, pozwala na wierne odtworzenie materiałów tekstowych w formie nagrania dźwiękowego. Metoda, stosowana przez portal „laudio.pl”, gwarantuje wierność udostępnionych materiałów.